چگونه یک باغچه ارگانیک داشته باشیم!

اولین گام برای کاشت یک باغ ارگانیک، فهمیدن معنای کلمه ارگانیک است. باغبانی ارگانیک به معنای کشت بدون استفاده از کودهای شیمیایی یا آفت کش هاست. باغ های ارگانیک با استفاده از کودهای طبیعی و بازدارنده های طبیعی حشرات، مانند کاشت همراه، کشت می شوند.

 

کشت و زرع در یک باغ ارگانیکسخت تر از زراعت در باغی که از کودهای شیمیایی استفاده می کند نیست، اما کمی برنامه ریزی بیشتر می طلبد. برای داشتن یک باغ ارگانیک موفق، بایستی خاک سالم برای رشد گیاهان داشته باشید. برای رسیدن به این هدف، باید خاک را با مواد غذایی تقویت کنید تا تمام کمبودهای احتمالی تأمین شود. برای این کار، با کود کمپوست خوب و طبیعی شروع کنید.


کمپوست به زبان ساده، یک ماده گیاهی یا حیوانی در حال پوسیدن است. شما می توانید به سادگی با استفاده از زباله های آشپزخانه و اضافات باغچه ها، شاخه های بریده شده و برگ ها، یک سطل کمپوست بسازید. می توانید از یک بشکه 55 گالنی بعنوان یک سطل کمپوست ساده استفاده کنید. اگر از یک بشکه استفاده می کنید، حتماً به فاصله چند سانتیمتر تمام اطراف آنرا با مته سوراخ هایی ایجاد کنید تا کمپوست فرصت تنفس و پخته شدن پیدا کند.


کود طبیعی را می توان از تمام مراکز معتبر لوازم باغبانی خریداری نمود. این کودها می توانند شامل عصاره جلبک دریایی و انواع گوناگونی از کودها باشد. کودها می توانند از مدفوع خرگوش، مرغ، بز و یا گاو باشند، یا مخلوطی از مدفوع گاو و مرغ که معمولاً در میان تولید کنندگان حرفه ای ارگانیک ترجیح داده می شود.


با افزودن مداوم کمپوست و دیگر کودها به خاک، هنگامیکه زمان کاشت فرا برسد برای دانه ها و جوانه های خودتان بهترین شروع را رقم می زنید. گیاهان سالم، اولین دفاع شما در برابر بیماری و حمله حشرات هستند. 

 

محصولات ارگانیک یعنی چه؟
 

 

وقتی برای خرید به بازار میوه‌فروشان مراجعه می‌کنیم گاهی با محصولاتی مواجه می‌شویم که فروشندگان، آنها را محصولات «ارگانیک» می‌نامند. در این میان ممکن است برای برخی از مصرف‌کنندگان این سوال پیش آید که محصولات ارگانیک چه تفاوتی با محصولات غیرارگانیک دارند؟ باید گفت: محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر: علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند.

میوه‌های ارگانیک هیچ‌گونه اصلاح ژنتیکی صورت نمی‌گیرد و از گازها برای رشد زودرس میوه‌ها استفاده نمی‌شود. به‌همین دلیل رنگ این نوع میوه‌ها طبیعی بوده و نه خیلی پررنگ یا کم‌رنگ‌تر از حد معمول هستند. بافت آنها مناسب و خیلی نرم یا سفت نیست. اندازه میوه‌ها هم متعادل بوده و طعم و بوی طبیعی و مناسبی دارند که البته بارزترین ملاک تشخیص میوه‌های ارگانیک از غیرارگانیک هم همین طعم و بوی طبیعی‌شان است.بعلاوه پوست میوه‌های ارگانیک کاملا متناسب با میوه بوده و زیاد ضخیم نیست. از همه مهم‌تر آن که در این نوع محصولات کاهش آلودگی خاک به کودها و سموم موجب باقی ماندن عناصر مفیدی مانند کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم و ویتامینC در سبزی‌ها می‌شود.

 

توجه: شکل ظاهری محصول نمی‌تواند معیار درستی برای خرید محصولات ارگانیک باشد. ما باید کیفیت محصول و محلی که تولید شده را مورد توجه قرار دهیم. معمولا محصولاتی که در بسیاری از بازارهای محلی ارائه می‌شوند، سالم‌تر هستند. در نهایت آن که محصولاتی را خریداری کنیم که گواهی شده هستند. تقاضا برای این محصولات راه تولید آنها را فراهم خواهد کرد.

 

چرا محصولات ارگانیک گران هستند

باغدارانی که گیاهان را بصورت ارگانیک میکارند ، از مواد شیمیائی که رشد سریع به محصولات آنها می دهد استفاده نمی کنند و بجای آن از ابزار گرانتری مثل استفاده از کارگران بیشتر استفاده می کنند . یک باغ ارگانیک چه کوچک یا بزرگ، احتیاجش به بکارگیری کارگر بمراتب بیشتر از باغی است به حد خود که بصورت غیر ارگانیک اداره می شود . باغداران ارگانیک کار از انواع مواظبت های طبیعی برای تولید محصولات خود و حفاظت آن محصولات در برابر آفات و امراضی استفاده می کنند که این خود هزینه گزافی در بر خواهد داشت ...

10 دلیل مفید برای استفاده از محصولات ارگانیک

1. شما و نسل آینده شما از یک زندگی سالم تری بهره مند خواهید شد .
2. به ارزش و سلامت محصول خود مطمئن هستید .
3. ضمانت محصول ارگانیک ، ضمانتی برای سراسر زندگی است .
4. مزه اصلی و خاصیت اصلی محصول نمایان است .
5. مواد شیمیائی نمی خورید .
6. آب نوشیدنی تمیز تر و خالص تر است .
7. برای تولید محصولات ارگانیک انرژی کمتری مصرف می شود .
8. استفاده از کودهای شیمیائی و حشره کشهای سمی بعضاً باعث از بین رفتن گیاهان دیگر می شود. در نتیجه به خاک زیان می رسد و باعث فرسایش می گردد .
9. خرید و استفاده از محصولات ارگانیک، حمایت از باغداران ارگانیک کار است.
10. تنوع زیستی گسترش می یابد .

/ 0 نظر / 33 بازدید